Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Mimoškolní setkávání učitelů

Na škole, kde začínám učit, ukončili kvůli plánovaným stavebním úpravám objektu školní rok už v úterý 28.6.  Děti dostaly vysvědčení a pádily domů (Zatím nemám žádný dojemný zážitek z loučení). Učitelé však dál nervózně pobíhali po školních chodbách. Zkontrolovat třídnice, vyklidit učebny, urovnat kabinety a co já vím, co dalšího…

Poděkování, že je to za námi

 Jak jsem pochopila škola má ve zvyku zvát učitele v den vysvědčení na neformální posezení jako výraz poděkování za úspěšně přežitý školní rok. Prostředí pro mě sice nic moc – posezení dobré, ale byl to jen takový stánek, kde neměli žádné nádobí, takže jsme pili z lahví nebo plastových kelímků a jídlo nosili na plastových talířcích. Je to však podnik bývalé žákyně, jak jsem vytušila, takže svou logiku to má. O akci jsem se dozvěděla na klasifikační poradě a i když jsem nebyla výslovně a jmenovitě pozvána, rozhodla jsem se přijít. Přeci jen jde o neformální setkání a při takovém se člověk nejlépe dozví, jak skupina funguje.  Byl pro nás připraven dlouhý stůl, který v době mého příchodu byl už téměř zaplněn. Nezbylo mi než si sednout na kraj, vedle neznámé paní.  Ob jednu židli naštěstí seděl budoucí kolega, kterého již znám.  Po pár minutách dorazili další a tak už jsem neseděla na kraji ale docela v centru dění, neboť po mě příchozí paní ředitelka se usadila přímo naproti mě. 

Tak kam se chystáte na dovolenou?

Řeč se točila hlavně kolem prázdnin, pobytů u moře nebo na chalupách. Nevyhnuli jsme se ani tématu škola. Mladý kolega líčil s jakou(skrytou) škodolibostí dnes rozdával vysvědčení se sníženými známkami z chování těm, kteří si je zasloužili, ale kteří je zase tolik nečekali. Probírali se děti učitelů, jak jim dopadly maturity a kam se hlásí a podobně. Když se tak nějak stočila řeč i na mě, vyzvídaly budoucí kolegyně co budu učit, jak se na to těším, co mám za školu, odkud jsem a tak. Celkově to byl fajn podvečer. Jsem moc ráda, že kolektiv, do kterého se chystám vstoupit, je tak společenský.   

 


    hodnotil 1 uživatel

4 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Neformální setkávání mají určitě svůj smysl. Oceňuji, že jste se - jako nová kolegyně - vydala na takovou akci, já bych na to neměla odvahu. Je fajn, že se akce vydařila (snažila jsem se číst mezi řádky) a vy jste zase poznala své kolegy z jiného pohledu.
  Držím Vám palce, aby Vaše nově nabyté kontakty vydržely do nejdéle a byly pro Vás přínosem.

 2. avatar

  Nedělá mi problém pobývat mezi neznámými lidmi. Jsem toho názoru, že vždycky se nějaké to téma k hovoru najde. Chce to zapojit se co nejdřív sám - nečekat až se vás konečně někdo na něco zeptá. Navíc mám mnohem lepší pocit, když pak kráčím školní chodbou a můžu na kolegyni pokynout a říct AHOJ, protože už jsme měly čas si popovídat a potykat si. Jsou na té škole vážně milí a tykám si již s většinou budoucíh kolegů. Musím přiznat, že to dělá hodně. I kvůli této jejich vstřícnosti se mi bude lépe začínat.

 3. avatar

  Dobrý den,
  vaše postřehy se mi moc líbí a myslím si, že jsou zobecnitelné napříč školami. Hodně mě zajímá téma života školy jako určitého společenství, které má své hodnoty, kulturu, návyky a určitě důležitou roli v jejím životě hrají právě neformální akce. Asi se odehrávají všude (v nějakíé podobě), ale někde velmi rychle poznáte, že je to prostě jen takový ventil, kterým se odpouští přebytečné napěti. Určitě to není málo, anebo rozhodně to není nepodstatné. Ale je v nich daleko větší potenciál, ať už v posílení pocitu sounáležitosti, tak i v rámci kvalit celého týmu pedagogů, ale vlastně i žáků a rodičů. Neformální neznamená nutně nepracovní. Těším se na vaše další postřehy z neformálního života vaší školy. 

 4. avatar

  Zrovna včera jsem se odhodlala pozvat jednu z budoucích kolegyň na kafe. Nakonec to byl zázvorový čaj a slaná palačinka, ale to je jedno. Krásně jsme si popovídali. Je moc milá. Vyprávěla jak to chodí o přípravný týden a dávala mi pár rad jak vycházet s paní ředitelkou :-D

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.