Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Školní řád – poraďte

Také jsem si konečně přečetla školní řád. Překvapilo mě, jak dlouhý je to  dokument – na 20 stránek. Většinu chápu až na některé věci. Tak například:

Nešahej na to!

„Žákům je zakázáno manipulovat s elektrickými spotřebiči, vypínači a elektrickým vedením.“ To si tedy podle řádu nesmí ani sami rozsvítit v učebně,že?

Zákaz pobytu ve škole mimo pracovní dobu

Každý všední den jen od 6.00 do 17.00. Tomu rozumím.  Víkendy, svátky, prázdniny – pouze při mimořádných událostech a jen se svolením ředitele i školníka. Ovšem jako učitelka přírodopisu patrně schytám povinnost udržovat květinovou výzdobu školy – HA! Je zalévání kytek mimořádná událost? Raději bych, abych to dělat nemusela.

Trochu mě zklamalo, že…

„V průběhu vyučovacích hodin není umožněn žádné návštěvě vstup do  tříd“ Na jiné škole jsem se setkala s tím, že rodiče mohli požádat o návštěvu třídy, kde se učí jejich dítko a pozorovat výuku. Nevím sice, že by se to stávalo, ale už ta možnost dává signál o vstřícnějším přístupu.

Naopak mile mě překvapilo, že…

děti zaměstnanců mohou do školy, pokud jsou stále pod dohledem rodiče a samozřejmě se souhlasem ředitele.

 

a hlavně:  Umí se učitel rozkrájet?

 V řádu je výslovně psáno „Je  zakázáno opouštět třídu během vyučovací hodiny. Je zakázáno  nechávat žáky samotné ve třídě. „  A potom je psáno o kus dál, že při úrazu či nevolnosti žáka nebo při jeho rušení třídy, ho má učitel neprodleně doprovodit na určené místo.  („Úraz ihned hlásí vedení školy a vyplní záznam do knihy úrazů“) Tak nevím, asi se od učitele očekává, že se rozdělí na dva jedince. Tak vysokou schopnost regenerace tedy fakt nemám. Jak to řešíte vy?


    hodnotili 2 uživatelé

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Dobrý den Jano, nabídnu několik postřehů ze své praxe... Nešahej na to: Ano, pamatuji si, že opravdu žáci nesmí/nesměli rozsvěcet sami (alespOň se to týká 1. stupně). Učitel ráno přijde do třídy, rozsvítí. Učitel odchází ze třídy, zhasne. Riskuje, když požádá žáka o rozsvícení/zhasnutí. Zákaz pobytu ve škole mimo pracovní dobu: Dohody jsou většinou velmi dobře možné. A zalévání kytek? Neříkala jste v diskuzi, že budeme učit i praktické činnosti? Pamatuji za svých 20 let ve škole pouze jednu paní učitelku, která zalévala květiny ve škole osobně. Většinou to "zmákli" žáci. Trochu mě zklamalo: Tento dostavec se věnuje ochraně žáků před nečekanými (!) návštěvami, jako jsou reklamní agentury, nabídky zájmové činnosti apod. To musí povolit ředitel. Domluvené "náslechy" v hodinách rodiči/kolegy jsou bez problémů (doufám, že budou i na Vaší škole). Umí se učitel rozkrájet? Evergreen mezi učitelskými dilematy :-)

 2. avatar

  Školních řádů a "neřádů" jsem v životě potkal nepočítaně. Většinou se projednal v pedagogické radě na začátku  školního roku, neco se doplnilo, něco opravilo. A pak byl založen do třídní knihy, nebo žloutl celý rok na nástěnce, žáky, učiteli a rodiči téměř nepovšimnut. Přesto svůj smysl jistě má. Aby byl k potřebě, měl by být stručný, jednoznačný a přehledný.
  Moc se mi líbila ukázka starého školního řádnu ve staré škole ve Skanzenu v Přerově nad Labem. Pokaždé když jsem tu byl jsem si ho s chutí přečetl a spolu s mnou i moji žáci. Může nás inspirovat? Tady je:
  http://www.doklad-hubalek.cz/2011/cerven/25_skolni_pravidla.htm
  A nebo snad recesní školní řád, který běhá v mnoha formách už několik měsíců po internetu:
  http://www.zabava.4fan.cz/2010/01/13/skolni-rad-trochu-jinak/
  Ať tak či opnak, škola by svůj řád měla mít! A hlavně by se měla v osobě ředitele a jeho učitelů snažit o jeho naplňování. Aby to nebylo tak jako s mnohými našimi zákony, které se vesele obcházejí...

 3. avatar

  Ta první ukázka je rozhodně lepší.

 4. avatar

  Taky už jsem se zeptala jak je to s tím opouštěním třídy.
  Pokud má žák úraz, se kterým zvládne dojít do kanceláře školy, pak se s ním pošle druhý žák jako doprovod a učitel zůstane u třídy do konce hodiny. O přestávku pak jde do kanceláře úraz zapsat do knihy. Vyžaduje-li situace doprovod učitele, pak má učitel nejprve vykouknout ze třídy a aniž by třídu opustil má si sehnat někoho dospělého (zaměstnance , ale nemusí to být pedagog - takže třeba uklízečka), kdo se třídou počká do učitelova návratu. Snad to letos nebudu muset ověřovat v praxi.

 5. avatar

  Jano a mluvíte o školním řádu nebo Vnitřním řádu pro ped. pracovníky?

 6. avatar

  O školním řádu. Je ale pojat obšírně a zahrnuje i  Vnitřní režim pro zaměstnance školy, jehož podboden jsou Povinnosti pedagogických pracovníků.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.