Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Paní učitelko, my chceme ještě!

Včerejší den bych popsala jako den ospalý. Sotva jsem vylezla z postele, už mi zase těžkly víčka. Učila jsem jen dvě hodiny, protože všechny třídy končily mimořádně dřív kvůli školení celého pedagogického sboru.  První hodinu jsem téměř celou prozkoušela a druhou psali žáci Přírodovědného klokana.  Když jsem přemýšlela nad přípravami na dnešek, objevil se mi v hlavě nápad.

Hravé opakování
Potřebovala jsem věnovat v 5.třídě jednu hodinu opakování, před písemkou na téma Vesmír, Země, Pohyby Země … Vzpomněla jsem si na své působení v dětském pionýrském oddíle a jala se připravovat Výpravu do vesmíru pro týmy kosmonautů. Během výše zmíněného školení, jsem si ve volných chvílích listovala učebnicí a vymýšlela tématické křížovky. Když jsem se pak v šest večer dostala ze školení domů, najedla jsem se a začala křížovky přepisovat do počítače.  Bylo to úmorné a zdlouhavé. Pak se mi část vymazala a musela jsem začít znovu. Jakmile jsem měla vytištěno odpadla jsem rovnou do postele.  Ačkoli by si ta akce zasloužila více promyslet a také zkontrolovat (žáci objevili drobné chybky v zadáních).

Fofr
Ráno jsem trochu nestíhala a příprava na cestu do vesmíru probíhala chaoticky. Označila jsem  čísly všech 5 papírů s křížovkami a 2 papíry s úkoly, rozstříhala obrázky sluneční soustavy na jednotlivé planety a vyndala čisté papíry. Na začátku hodiny jsem nechala uklidit všechno z lavic a vyzvala jsem žáky k vytvoření dvojic. Přívítala jsem je v kosmickém výcvikovém středisku, kam se přihlásili na trénink. Každá dvojice si měla na začátku zvolit název pro svůj tým a podepsat se. Vytvořilo se tak 7 týmů – Zemňáci, Chuligáni XXL, Apolo 136, YAXHA, Bombi 211, BETA 5535U  a Hubeňouři. Mezitím jsem po třídě rozmístila oněch 7 papírů (stanovišť) a vysvětlila, že na každém stanovišti musí rozluštit jedno slovo. Nakonec získají větu o 7 slovech, kterou chci na konci hodiny slyšet (vidět napsanou na jejich papíře). Pustili se s vervou do práce. Některé delší křížovky pro ně byly oříškem. Protože jsem to předpokládala (neměli možnost pracovat s učebnicí, ani se sešitem), mohli si ke mně přijít pro nápovědu. Museli však splnit úkol: poskládat kartičky s obrázky a jmény planet tak jak jdou za sebou od Slunce nebo poskládat kartičky s fázemi měsíce, tak jak jdou za sebou. Pokud je poskládali správně, prozradila jsem jim odpověď vždy na jednu otázku z křížovky, se kterou si nevěděli rady. Toho využívali myslím přiměřeně. Nestalo se tedy, že by se někdo zasekl a nemohl dál.

Poučení pro příště

Stanovišť bylo stejně jako skupin, ale některá stanoviště byla lehčí než jiná a časově tedy méně náročná. Musela jsem pak ta náročnější stanoviště dokopírovávat, aby se týmy u jednoho papíru nedohadovaly, kdo tam má být. Chtěla jsem to udělat už od začátku, ale v tom fofru, jsem nestačila ty papíry nakopírovat. Kromě křížovek byly na dvou stanovištích i úkoly. Jeden byl vlastně slovní úlohou a v druhém měli poskládat obrázky souhvězdí podle abecedního pořádku jejich názvů. U každého obrázku bylo písmenko a když je žáci poskládali správně, písmenka utvořila slovo.

Paní učitelko, a budeme takhle opakovat i někdy jindy?

Hodina utekla. Tým BETA 5535U vše stihl před ukončením celé akce, ostatní už většinou douhádly jak má věta znít a jediní Hubeňouři (nejmenší kluk a holka z celé třídy) nedali dohromady ani jedno celé slovo, protože se asi styděli přijít si pro nápovědu, což jsem v tom mumraji nezaznamenala. Viděla jsem, že píší a pracují a nevolají mně. Důležité je i umět se ozvat. Minutu před zvoněním jsme tedy odhalili celou větu. Už jsem jim ke konci pak napovídala i bez úkolů (ale neříkala odpovědi, jen jsem kladla návodné otázky).  Moc se mi líbilo s jakou vervou pracovali. Po hodině se jedno děvče zeptalo „Paní učitelko a budeme takhle opakovat i někdy jindy? To bylo fajn, dneska určitě nejlepší hodina!“


    hodnotil 1 uživatel

4 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Jano, vůbec by mi nevadilo, kdybych si podobný popis přečetla v modulu Články včetně přiložených pracovních listů. Myslím, že Vy byste měla příspěvek na vánoční dárek a my, čtenáři Metodického portálu, připravenou parádní hodinu. Neuvažujete? Každopádně díky za sdílení a gratulace k úspěšné hodině.

 2. avatar

  Pokusím se o to. Jakmile doladím mouchy.

 3. avatar

  Jak praví klasik "a vo tom to je!" :) :)

 4. avatar

  Čláky jsou již zavřené.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.